Курс у вези примарне и секундарне регулације у микромрежама

Уто, 19. Нов, 2019. у 8:44

Катедра за енергетику у сарадњи са Универзитетом из Ђенове (Electrical, Electronics and Telecommunication Engineering and Naval Architecture Department - DITEN) организује курс под називом Primary and secondary controllers for islanded Microgrids.

Предавачи на курсу су проф. Renato Procopio и проф. Andrea Bonfiglio који ће у периоду од 20 до 22. новембра одржати тродневни курс у трајању од око 12 школских часова.

Курс је намењен студентима докторских и мастер студија, као и другим истраживачима који се занимају за рад и управљање микромрежама.

Програм курса

Среда 20. новембар, (9:15 - 13:00): theory: introduction to Microgrids, no-inertia Microgrids, hierarchical structure of Microgrids control systems, Energy Management Systems, Grid Forming, Grid Supporting and Grid Feeding inverters. Exercise with Simulink Simscape: example of a Microgrid with PV units and storage systems.

Четвртак 21. новембар (9:15 - 13:00): theory: current and voltage inner control loops, communication-based and communication-less primary controllers. Active power and reactive power droop controllers. Exercise with Simulink Simscape: implementation of current and voltage control loops in the previous example.

Петак 22. новембра (9:15 - 13:00): theory: secondary controllers. New methods for microgrids controllers and presentation of the research activity conducted at the University of Genoa on the topic Exercise with Simulink Simscape: implementation of the active and reactive power droop controllers and of the secondary controllers in the previous example.

Курс се одржава у Лабораторији за електроенергетске мреже (број 8, Стара зграда).